Damla sulama nedir?
Kırsal kalkınma projeleri
Peyzaj sulama sistemleri
Otomatik sulama sistemleri
En uygun sera tipi seçimi
En uygun hayvan barınağı
Arazi yönetimi
Coğrafi Bilgi Sistemleri

 

Otomatik Sulama Sistemleri

Çok büyük alanlarda sulama yapmak, modern basınçlı sulama yöntemleri kullanıldığında bile yoğun işçilik isteyebilir. Su kaynağının yeterli olmadığı durumlarda sulama programı yapmak gerekir ve bu da bir sürü vanayla uğraşmak demektir. Otomatik sulama sistemlerinde ise bu bilgiler kaydedildiği şekilde uygulanır, kullanıcıya ise sadece kontrol etmek ve keyfini sürmek kalır.

Günümüzde otomatik sulama teknolojisi oldukça ilerlemiş olup, bitki yakınına yerleştirilen sensörler vasıtasıyla bitkinin ne zaman suya ihtiyaç duyduğu saptanarak en uygun zamanda sulamaya otomatik olarak başlanabilmektedir. Yağmur algılayıcıları vasıtasıyla, yararlı yağışlar saptanmakta ve sulama programı buna göre değiştirilebilmektedir.

Mobil iklim istasyonları sayesinde don, aşırı rüzgar vb gibi parametreler takip edilebilmekte ve müdehale edilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse yağmurlama sulama sistemi olan bir bölgedeki don uyarı sistemiyle don şartları oluştuğu anda sulama başlayabilmekte ve dondan koruma sağlanabilmektedir.

yukarı